Zgodovina
zgodovina
Delovanje MSNZ v občini Žalec
NASTANEK IN ORGANIZIRANOST MANEVRSKE STRUKTURE NARODNE ZAŠČITE
AVTOR: Zdenko Terpin
Koncem meseca januarja 1990, je takratni Republiški štab za teritorialno RS izdal ukaz vsem Mestnim, Pokrajinskim in Občinskim štabom TO ter 30.Razvojni skupini, o izdelavi pregleda skladiščnih objektov in vskladiščenih sredstev oborožitve in vojaške opreme (OVO), ki se nahajajo zunaj kompleksov JLA. Vzrok za ukazano nalogo, naj bi bila priprava podatkov, za načrtovanje razvoja TO v naslednjem obdobju in izgradnja potrebnih objektov za skladiščenje sredstev in OVO TO RS Slovenije, ukaz o tem pa je bil dan s strani General štaba oboroženih sil SFRJ. “ Zahtevani podatki naj bi imeli velik pomen za nadaljni razvoj TO, zato je bilo potrebno nalogo izvršiti odgovorno in kvalitetno.”
V mesecu aprilu je bilo potrebno oddati trofejno orožje iz skaldišč TO, kar pa ni imelo bistvenega vpliva na zmanjšanje bojne pripravljenosti štabov in enot TO.
Prava resnica o potrebi po izdelavi navedenih dokumentov, je prišla na dan, z izdajo ukaza Republiškega štaba za TO o predaji orožja , streliva in minsko eksplozivnih sredstev (MES) izven objektov JLA v objekte JLA, dne 15.maja 1990. Nalogo je bilo potrebno realizirati do 19.maja zvečer. Višek cinizma tega ukaza, je bila zahteva o razorožitvi in predaji osebnega orožja, zaposlenih pripadnikov TO. Jasno je bilo, da gre za namero o popolni razorožitvi TO Republike Slovenije in grob poseg v suverenost slovenske državnosti, s ciljem preprečiti demokratične procese v Sloveniji, ter onemogočiti eventuelno potrebo po oboroženi zagotovitvi, njene osamosvojitve.
Za pripadnike stalne sestave TO, predvsem pa komandante, je bila situacija skrajno resna in zaskrbljujoča. Po eni strani smo imeli ukaz višjega poveljstva o takojšnji pradaji orožja in opreme, po drugi strani pa smo vedeli, da je takšno ravnanje v nasprotju z interesi Slovenije, ki bi jo morali mi najbolj braniti. Dodaten problem je bil v tem, da v začetni fazi o nameri ni bilo obveščeno takratno politično vodstvo Slovenije niti predsedstvo republike, ki je kot najvišji organ vodenja TO RS imelo formalno pristojnost, da akcijo ustavi. Negotovost je bila velika, tako da smo bili starešine v štabih TO v veliki stiski.
16 štabov TO v Sloveniji, se je predaji orožja odločno uprlo. Ponosni smo lahko, da je bil med njimi tudi Občinski štab za TO Žalec, ki mu je poveljeval rez.major Adi Vidmajer.
Zaradi navedenih dejstev in spontanega odpora proti odvzemu orožja TO je nastala ena najbolje organiziranih in konspirativnih akcij v Sloveniji v novejšem obdobju, katere rezultat je bila organizirana in oborožena vojaška formacija enot in štabov MSNZ, ki bi lahko že prej kot v treh mesecih po odvzemu orožja slovenski TO branila Slovenijo pred oboroženim napadom.
Glavni organizator projekta je bil sekretar sekretariata za obrambo Janez Janša, glavni koordinator na republiški ravni je bil sekretar sekretariata za notranje zadeve Igor Bavčar, operativno je na ravni republike projekt MSNZ vodil Tone Krkovič, sekretar za ljudsko obrambo občine Kočevje in za področje milice je opertivne naloge v projektu izvajal Vinko Beznik poveljnik specialne enote ministrstva za notranje zadeve.
Organizacija je nato potekala preko 13 pokrajinskih štabov MSNZ, kjer so bili v projekt vključeni načelnik MSNZ pokrajine in dva namestnika. Za koordinacijo na pokrajinskem nivoju je bil s strani milice izbran in vključen en pripadnik milice.
V 62 občinah, so bili imenovani načelniki MSNZ in njihovi namestniki. Za koordinacijo s strani milice, pa so bili zadolženi takratni komandirji postaj milice.
Glede na razvoj dogodkov in potreb, so se v organizacijsko strukturo, potem vključevali še drugi posamezni pripadniki. Sama struktura organiziranosti je temeljila na takratni organizacijski strukturi TO in se je kasneje imenovala tudi “zelena komponenta” “Modra komponenta” pa je potekala v organih za notranje zadeve oziroma takratni milici.
Kadrovski sestav pripadnikov vključenih v vodstveno strukturo MSNZ je baziral pretežno na pripadnikih stalne sestave TO. Pridobivanje kadrov je potekala v popolni konspiraciji, saj je šlo za vzpostavljanje poveljstev in štabov lojalnih slovenski oblasti, ter zametek Slovenske vojske, ki so jo imenovali Vojska Republike Slovenije (VRS) in je na začetku nastajala brez zakonske podlage. Na pobudo Janeza Janše pa je dobila zakonsko podlago kot Manevrska struktura narodne zaščite (MSNZ), kajti Narodna zaščita je bila zakonsko opredeljena že v Zakonu o ljudski obrambi in družbeni samozaščiti iz leta 1982.
Izbor oseb je temeljil predvsem na dobrem osebnem poznavanju in zaupanju med njimi. Citiram izjavo takratnega predsednika predsedstva Milana Kučana : “ To so bli izjemno predani ljudje, ki so že več let delali v TO Slovenije. Poznali so skupno zgodovino konfliktov in bili vredni popolnega zaupanja. Niso se spraševali o legitimnosti početja , bolj so se ukvarjali s tem, ali so razmere skladne z republiško politiko, ki se je vendarle nadaljevala z volitvami, ne pa po že utečenih poteh. To se je dogajalo slabega pol leta po volitvah, ko se je ugotavljalo ali so stvari usklajene s pravnim sistemom Slovenije in odločitvami političnega vodstva Slovenije.”
V Manevrsko strukturo narodne zaščite (MSNZ), je bilo po zaključeni organizaciji, razporejeno približno 22.000 pripadnikov rezervne sestave TO. Glavni vzrok za oblikovanje MSNZ je bilo zavarovanje ukrepov nastajajoče slovenske države, ki jo je takrat in pozneje najbolj ogrožala JLA. Temeljni vojni načrt MSNZ je bil, ob oboroženem posegu JLA s pripadniki MSNZ zavarovati ključne objekte, hkrati pa s hitrimi napadi na skladišča orožja in vojaške opreme zagotoviti orožje za morebitni vpoklic popolnih formacij TO. Pripravljeni so bili podrobni načrti napadov na posamezna skladišča in druge objekte JLA. Za disperzijo orožja in streliva, pa številna skrivna skladišča.
ORGANIZIRANOST MANEVRSKE STRUKTURE NARODNE ZAŠČITE V OBČINI ŽALEC
Po odločitvi o neoddaji oborožitve in opreme TO občine Žalec v skladišče JLA, so za nas pripadnike stalne sestave OŠTO Žalec, nastale izredne delovne razmere. Vpoklicati je bilo potrebno naše enote TO, s katerimi smo zagotovili fizično zavarovanje skladišča oborožitve in vojaške opreme, vzpostavljeno je bilo stalno dežurstvo na sedežu štaba, pri čemer so nam pomagali pripadniki štaba po vojni formaciji. Koriščenje letnih dopustov je bilo zmanjšano na minimum.
V začetku meseca septembra 1990, smo pričeli s pripravami starešin, za usposabljanje 31. lahke topniške baterije PZO. Priprave so potekale na letališču v Levcu. Na pripravah so sodelovali, tudi sodelavci iz 8 Pokrajinskega štaba TO Zahodnoštajerske pokrajine iz Celja, med njimi tudi takrat rez. kapetan I.r. Štefan Šemrov (v projektu MSNZ Načelnik Pokrajinskega štaba MSNZ Zahodnoštajerske pokrajine). Povabil me je, da se mu pridružim v leseni uti piknik prostora na letališču. Pričela sva pogovor o nastali vojaško politični situaciji v Sloveniji, delni razorožitvi TO Slovenije, ipd. Med razgovorom se nama je pridružil sodelavec iz Občinskega štaba TO Celje rez.kap. Peter Einfalt, za katerega sem kasneje izvedel, da je že seznanjen s projektom in v njem tudi sodeluje. Štefan mi je povedal, da se je na nivoju republike organizirala skupina domoljubov, ki želi glede na vojaško politično situacijo, pripraviti vse potrebno za eventuelni oboroženi odpor proti JLA. Ocenili so, da takratni Republiški štab za TO, v dani situaciji zaradi kadrovske strukture (na vseh pomembnih dolžnostih so bili aktivni visoki častniki kadrovani iz JLA), ne bi odigral ustrezne vloge. Z oceno sem se tudi osebno strinjal, saj je ukaz o prestavitvi oborožitve in streliva v skladišča JLA meseca maja, šel preko Pokrajinskih štabov TO (tudi tu so bili poveljujoči aktivni starešine JLA) do Občinskih štabov TO brez večjega odpora. Prave reakcije in odpor proti temu, so se v bistvu začele na nivoju Občinskih štabov TO, kjer smo bili zaposleni sami rezervni oficirji slovenske narodnosti. Rekel mi je, da sva že dolgoletna sodelavca in prijatelja, zato mi tudi najbolj zaupa. Za odločitev in pristanek mi je dal 24 ur in rekel: “Jutri se slišiva, če se ne boš odločl za sodelovanje, prosim pozabi kar sva se pogovarjala.”
Priznati moram, da je bila naslednja noč ena najtežjih v mojem življenju in sem jo v glavnem prebedel. Doma sem imel ženo in dva odraščajoča sina, ki so mi pomenili vse. Takoj mi je bilo jasno, da gre v projektu, za pripravo oboroženega odpora proti takratnemu sistemu v Jugoslaviji, kar je pomenilo najhujše kaznivo dejanje v takratnem Kazenskem zakonu. Štefan mi je dejal, da projekt nastaja z vednostjo takratnega političnega vodstva, vendar se je v meni porajal dvom ali ne gre za kakšno avanturistično potezo posameznikov.
Majniška deklaracija leta 1989, Odlok o razglasitvi ustavnih amadmajev k ustavi Socialistične republike Slovenije, Prve večstrankarske volitve v Sloveniji v mesecu aprilu 1990, vzpostavitev demokratične oblasti ter splošna družbena klima v Sloveniji, ki je nakazovala veliko željo slovencev po samostojnosti in svoji lastni državi, mi je pomagalo, da sem se odločil za sodelovanje in to Štefanu drugi dan tudi sporočil.
Na enak način, je Štefan Šemrov pridobil vseh preostalih 7 sodelavcev iz Občinskih štabov TO: Celje – rez.kap. Peter Einfalt, Laško- rez.kap. Davor Wimmer, Šentjur pri Celju- rez.kap.I.r. Bogdan Hvalc , Šmerje pri Jelšah- rez. kap. Boris Lojen , Slovenske Konjice –rez. kap.I.r. Anton Kolar, Velenje – rez. maj. Jože Prislan in Mozirje- rez por. Marko Zidarn.
Že naslednji dan me je poklical Štefan in me povabil na pijačo v takratni hotel Merx na Ljubljanski cesti v Celju. Dogovorila sva se, da se dobiva ob 21 uri. Ob kozarcu pijače mi je povedal, da bodo prišli tudi ostali in da se čez pol ure dobimo v stanovanju Petra Einfalta, sodelavca iz OŠTO Celje. Ta večer je bil prvi tajni sestanek, na katerem smo se zbrali, manjkala sta kolega iz Velenja in Mozirja. Štefan Šemrov nas je podrobneje seznanil z nastalo situacijo in nalogami, ki nas čakajo. Dogovorili smo se, da bodo tudi naslednji sestanki potekali v poznih večernih urah in da naj razmislimo, kje bomo izdelovali in čuvali dokumente, ki bodo nastajali (analize, ocene, ukazi, karte idr.). V dopoldanskem času, smo morali namreč opravljati redno delo v svojih štabih.
Opozoril nas je na previdnost, saj je obstajala resna nevarnost, da nas kot pripadnike TO spremlja vojaška obveščevalna služba (KOS). Sklenili smo, da bomo na sestanke hodili oboroženi z osebno oborožitvijo.
Na koncu sestanka, je bilo z naše strani Štefanu ponovno postavljeno vprašanje ali za projektom stoji politično vodstvo Slovenije. Obljubil nam je, da bo na enega od naslednjih sestankov pripeljal eno od ključnih oseb projekta iz Ljubljane.
Že takoj po vzpostavitvi organizacijske strukture na nivoju Zahodnoštajerske pokrajine, so se začele prve aktivnosti. Izdelati je bilo potrebno oceno možnega delovanja JLA ter sile ki bi jih pri tem uporabila. Na območju občine Žalec, je bil najpomembnejši objekt JLA skladišče minsko eksplozivnih sredstev (MES), v Zaloški Gorici. V Vojašnici Celje in pripadajočih objektih je bilo nameščenih cca 400 pripadnikov JLA.
Zaradi neoddaje oborožitve, je bilo v skladišču OVO v Žalcu, osebne oborožitve in pripadajočega streliva, za kompletni formacijski sestav OŠTO, kar je pomenilo cca 1300 pripadnikov NZ. V prvi fazi bojnih delovanj, bi zaradi za nas ugodnega razmerja sil, uporabili samo del enot (enote za PSD, diverzantske enote , Jod TO). Viške oborožitve bi odstopili štabom TO, ki so imeli svojo oborožitev v skladiščih JLA (OŠTO Celje), oz so oborožitev predali (Laško, Šentjur pri Celju).
V začetni fazi projekta, se je večina aktivnosti dogajala v nočnih urah. Od doma sem odhajal v večernih urah in se domov vračal v zgodnjih jutranjih urah. Ker s projektom v nobenem primeru nisem želel obremenjevati žene in družine, sem jo prosil naj mi zaupa in ji rekel, da gre za pomembno službeno zadevo, za katero je bolje da nič ne ve. Obrazložitev je na mojo srečo sprejela z razumevanjem.
Po dogovorjenem načinu komuniciranja, sem bil s strani Štefana obveščen o enem od naslednjih sestankov. Ob 22 uri, smo se zbrali v hotelu v Slovenskih Konjicah. Med sabo smo kontaktirali največ dva do trije. Od tam smo po skupinah krenili na do tedaj meni neznano lokacijo in sicer vikend prijatelja Petra Einfalta iz OŠTO Celje, na področju Žreškega Pohorja. Tu, se nam je pridružila oseba iz Ljubljane, o kateri nam je govoril Štefan. Takrat sem prvič videl Toneta Krkoviča, glavnega koordinatorja MSNZ. Potrdil nam je, da gre pri projektu MSNZ za tajni projekt, ki pa poteka z vednostjo takratnega izvršnega sveta in predsedstva republike Slovenije. Na sestanku, je bila za vse nas, sprejeta še ena pomebna odločitev in sicer smo lahko zaradi povečevanja obsega aktivnosti in obremenitve v projekt vključili še kakšno osebo, v katero smo imeli popolno zaupanje. O izbiri smo morali nositi popolno odgovornost. Meni osebno, sta ti odločitvi pomenili veliko psihično razbremenitev. Predvsem odločitev o pridobitvi sodelavca mi je pomenila veliko, saj mi ni bilo prijetno, da sem za hrbtom svojega takratnega komandanta dalal na projektu, o katerem ni vedel nič, ob tem pa sem mu popolnoma zaupal.
Naslednji dan popoldne sem pokllcal Adija Vidmajerja in ga vprašal, če se lahko dobiva na igrišču za tenis v Preboldu, da se nekaj dogovoriva. Sestala sva se in seznanil sem ga s projektom. Pozorno me je poslušal in na koncu dejal: “Zdeno nadaljuj z začetim delom, pri tem imaš mojo popolno podporo”.
Adi mi je kot poveljujoči omogočil, da sem potem nekatere pomembne dokumente izdeloval tudi v dopoldanskem času na domu (ukaz za napad na skladišče MES v Zaloški Gorici, shemo napada idr.)
Odločila sva se, da vse dokumente čuvam skrite na domu, kar je za mene predstavljalo še dodatno obremenitev. Ženi sem povedal, da je na podstrešju na določenem prostoru zavoj z dokumenti. V primeru, da se ne vrnem domov po ustaljenem dnevnem redu, oz. bo šlo po njenem za mojo neobičajno odsotnost, naj gre takoj po dokumente in jih zažge, popel pa odstrani. Dokumenti, bi v primeru nepredvidenih dogodkov, predstavljali za mene velik obremenilen dokaz.
Tajni sestanki, koordinacije in druge aktivnosti so potem potekali ves mesec september. Udeleževala sva se jih, skupaj z Adijem. Eden od njih je v večernih urah potekal tudi v prostorih občine Žalec. Na cesti sva srečala skupino članov Demosa, s pokojnim Milanom Dobnikom. Vprašal je, kam jo mahava, pa se je Adi takoj znašel in rekel “na planinski sestanek”.
Za Zahodnoštajersko pokrajino je na vseh sestankih kot koordinator s strani milice sodeloval Franc Bevc, kot koordinator v občini Žalec pa je deloval Stane Veniger. Kolegi iz milice, so tudi izvajali zunanje varovanje tajnih sestankov.
4. oktobra 1990 je prišlo do formiranja novega Republiškega štaba za TO Republike Slovenije pod poveljstvom vršilca dolžnosti načelnika štaba majorja Janeza Slaparja. Vzporedno je prišlo tudi do primopredaje dolžnosti 13 komandantov pokrajinskih štabov TO. Tako je dolžnost komandanta Pokrajinskega štaba TO Zahodnoštajerske pokrajine namesto polkovnika Ivana Gorenjaka (častnika JLA) prevzel rez kapetan mag. Viktor Krajnc. Z vpostavitvijo nove strukture TO, se je del nalog MSNZ začel postopoma prenašati na novo organizirano TO. Kljub temu so se nekatere aktivnosti še vedno izvajale pod okriljem MSNZ v tajnosti in so potekale do odločitve o disperziji orožja na skrivne lokacije koncem meseca oktobra 1990, oziroma zaključka te naloge.
Znak pripadnika Manevrske strukture narodne zaščite (MSNZ) z območja Spodnje Savinjske doline, so za sodelovanje v projektu prejeli naslednji posamezniki :
Zdenko TERPIN, Načelnik MSNZ občine Žalec
Adi VIDMAJER, Namestnik načelnika MSNZ
Emiljan PIŽORN, Pomočnik načelnika MSNZ
Miroslav NAREKS, član MSNZ
Vjekoslav ARTELJ, član MSNZ
Vincenc CIJAN, član MSZN
Viljem ČREMOŽNIK, član MSZN
Damijan KOS, član MSZN
Avgust LIKEB, član MSZN
Karol LOBNIKAR, član MSZN
Alojz SATLER, član MSZN
Daniel SATLER, član MSZN
Filip ZAVRŠNIK, član MSZN
Milan BELOŠEVČ, član MSZN
Anton BREZNIKAR, član MSZN
Dragan ČEPIN, član MSZN
Bogomir DROZG, član MSZN
Peter KOŠMRLJ, član MSZN
Janez POTOČNIK, član MSZN
Peter EINFALT, Pomočnik načelnika PŠ MSNZ
Gorazd SELIŠNIK, Pomočnik načelnika PŠ MSNZ
Stane VENIGER, član MSNZ- pripadnik milice
Rado GAŠPERIČ, član MSNZ- pripadnik milice
Samo ŠILDENFELD, član MSNZ- pripadnik milice
Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan je leta 2000, za izjemne zasluge pri obrambi svobode in uveljavljanju suverenosti Republike Slovenije v času, ki je bil usoden za slovensko prihodnost, odlikoval pripadnike Manevrske strukture narodne zaščite z ZLATIM ZNAKOM SVOBODE REPUBLIKE SLOVENIJE.
Za lažje razumevanje resnosti in odgovornosti dela v projektu MSNZ citiram del besedila Toneta Krkoviča iz knjige Uporniki z razlogom:
“Ko se je posameznik opredelil za sodelovanje v organizaciji, sva si v določeni obliki, na prijateljski način, dala zaobljubo, vse pa je potekalo brez ceremoniala. To je bila zaobljuba na življenje. Če narediš napako, pa ne strokovno, ampak greš jutri to izdat ali na kakšen drug način rušiš organizacijo, imava vzajemen dolg v smislu življenja. Kasneje smo ljudi v organizacijo pridobivali na podoben način. Tako kot sem jaz dobil mojega prvega sodelavca, tako je on pripeljal v organizacijo naslednjega. Spet človeka, ki mu je popolnoma zaupal, na zaupanje pa smo vedno tudi opozarjali. Sam tega človeka nisem poznal, moral sem mu pač zaupati, saj drugače ne bi mogel delati. Zaupal sem mu zato, ker mi je tudi on zaupal. Če bi naslednji napravil napako, o kakršni sem govoril, bi on moral na podoben način opraviti z njim.”
Zahvaljujem se vsem, ki ste bili vključeni v project MSNZ in v njem sodelovali. Opravili ste častno in vsega spoštovanja vredno domoljubno dolžnost.
Zdenko Terpin
Načelnik OŠ MSNZ
zgodovina
Kako smo razseljevali orožje
KAKO SMO RAZSELJEVALI OROŽJE TERITORIALNE OBRAMBE OBČINE ŽALEC V TAJNA SKLADIŠČA – DA NE BI OSTALO POZABLJENO
AVTOR: Polkovnik v pokoju Emiljan Pižorn, univ. dipl. pol.
E-naslov: emil_pizorn@hotmail.com
Izvleček:
Kako smo razseljevali orožje teritorialne obrambe občine Žalec v tajna skladišča – da ne bi ostalo pozabljeno
Koncem osemdesetih let je Jugoslovanska ljudska armada (JLA) ob asistenci velikosrbskih nacionalističnih oblastniških krogov poskušala tudi v občini Žalec razorožiti Teritorialno obrambo (TO). Pripadniki stalne sestave Občinskega štaba za teritorialno obrambo (OŠTO) smo se ob politični podpori takratnega Sveta za splošno ljudsko obrambo in družbeno samozaščito temu ukazu uprli in ga nismo izpolnili. Ciklična stanja napetosti in grožnje JLA z intervencijo v Republiki Sloveniji so pripeljale do razselitve orožja in streliva v tajna skladišča.
Ključne besede: Poskus razorožitve, tajna skladišča, razselitev orožja in streliva, kmetije Batnik, Jajčnik, Veternik, Brdovšek, Krašovec in Kos.
Sestavek govori o poskusu razorožitve Teritorialne obrambe občine Žalec s strani JLA ter o razselitvi orožja in streliva v tajna skrivališča v severnem delu bivše občine Žalec. Sestavek pojasnjuje okoliščine in glavne vzroke za razselitev. Sestavek se omejuje težiščno na severni del območja odgovornosti OŠTO Žalec, južnega obravnava samo toliko, kolikor je potrebno za razumevanje celotnega poteka dogodkov.
Podoben sestavek je izšel v Vojnozgodovinskem zborniku Janeza J. Švajncerja in v Glasilu Veteran.
V Evropi so se, kot pravi Grizold (1996: 67) koncem osemdesetih let zgodile tektonske spremembe. V Sovjetski zvezi je Gorbačov začel z »glasnostjo« in »perestrojko«, v Romuniji so usmrtili osovraženega komunističnega tirana Čaušeskega, padel je berlinski zid, združili sta se Zvezna republika Nemčija in Nemška demokratične republika, ki je prenehala obstajati. Zrušila se je železna zavesa, bipolarnosti Evrope je bilo konec. Vse to in še drugi dejavniki so prispevali k drugi pomladi narodov, oziroma k nastajanju novih držav.
V Sloveniji so se okrepile težnje po ponovnem vrednotenju bivanja v Jugoslaviji. Začel se je sestop do takrat edino dovoljene stranke, Zveze komunistov, z oblasti. Končen sestop je bil opravljen s prvimi povojnimi večstrankarskimi volitvami 1990. leta. S tem se je začelo obdobje povečane napetosti med zveznimi oblastmi in njihovo najizrazitejšo represivno institucijo JLA na eni in novoizvoljeno demokratično slovensko oblastjo in njeno Teritorialno obrambo na drugi strani. Kot piše Bebler, s tem »ko je zvezni sekretar za ljudsko obrambo armadni general Veljko Kadijević javno podprl srbske in črnogorske komuniste….ter javno pozdravil dva novoizvoljena komunistična predsednika predsedstev republik (drugi pa takšnih pozdravov niso bili deležni), se je sovražnost do JLA kot institucije, zaostrila tudi med številnimi nekomunističnimi strankam, uspešnimi in zmagovitimi v štirih od šestih republik« (Bebler, 1992:47). Bebler nadalje govori o razpadanju Jugoslavije in pravi: »Ko se je dezintegracija titoističnegaa sistema dramatično pospešila jeseni leta 1989 in v prvi polovici 1990, je vojaško vodstvo JLA skušalo izrabiti zmedo zaradi prehoda iz enostrankarskega v večstrankarski politični sistem. Skušalo je uresničiti dolgo zasledovani institucionalni cilj – preprečiti pojav kakršnekoli možne rivalske oborožene sile« (Bebler, 1992: 52-53), to je teritorialno obrambo v republikah bivše SFRJ. Ta strateški cilj je vodstvo JLA poskušala izpeljati, kot pravi Bebler kot »mini udar med 17. aprilom in 15. majem 1990« in sicer tako, »da so teritorialni obrambi predpisali novo doktrino ter jo razorožili.« (Bebler, 1992: 53).
Borisav Jović, takratni predsednik Predsedstva SFRJ je v svoji knjigi Poslednji dani SFRJ, izvodi iz dnevnika, zapisal: »17. maj 1990. Sprejmemo ukrepe, da se v Sloveniji in hrvaški vzame orožje iz civilnih skladišč TO in se preseli v vojaška skladišča. Ne bomo dovolili, da orožje zlorabijo v možnih spopadih ali za nasilno odcepitev. Praktično smo jih razorožili. Formalno je storil to načelnik Generalštaba, toda dejansko po našem nalogu. Slovenci in Hrvati so ostro reagirali, vendar ne morejo nič.« (Jović, 1996: 14).
Takratni komandant Teritorialne obrambe občine Žalec Adi Vidmajer je tiste dni opisal takole: »Pričelo se je 16. maja 1990 - na dan pohoda stalne sestave TO na železniški postaji Ponikva pri Šentjurju. Sprejel sem pisemsko ovojnico, katere vsebina je bila ukaz o predaji orožja, streliva in minsko eksplozivnih sredstev (MES) teritorialne obrambe v skladišča JLA. Naslednji dan, 17. maja 1990, sem o ukazu obvestil predsednika Sveta za SLO in DS pri Skupščini občine Žalec (SO) Ludvika Semprimožnika. Izredna seja Sveta je bila 19. maja ob 9.30 v moji pisarni. Sprejeli smo naslednji sklep: »Orožje enot in štabov TO, ki se nahaja v obstoječih skladiščih, začasno ostane na teh lokacijah, kjer pa ga lahko po potrebi dodatno zavarujemo«. In zavarovali smo ga. Prav tega dne, torej 19. maja, je pred skladišči TO stalo kar 11 kamionov JLA, ki so prišli po orožje. Odpeljali so prazni, saj smo skladišče zastražili, odvzema orožja pa nismo dovolili. V Sloveniji je pri taki odločitvi vztrajalo le 16 občin«.(https://zalec.zvvs.si).
V ukazu o predaji orožja je pisalo tudi nekaj, kar posebej izpostavljam: »Razdeljeno osebno ali strelno orožje starešinam stalne sestave povleči in predati skupaj z ostalo oborožitvijo in strelivom«. Izpolnitev tega ukaza bi torej pomenilo popolno razorožitev Teritorialne obrambe občine Žalec, če se ne bi pripadniki stalne sestave OŠTO Žalec na čelu s takratnim komandantom Adijem Vidmajerjem in ob politični podpori Sveta za splošno ljudsko obrambo in družbeno samozaščito pod predsedstvom žal že pokojnega Ludvika Semprimožnika, izpolnitvi takšnemu ukazu odločno uprli, čeprav ni šlo popolnoma gladko. Ko je pisec tega sestavka v času od 15.05. – 19.05.1990 predlagal, da bi vsaj del orožja poskrili in ga ne oddali, je dobil takšen komentar: »kaj bi se izpostavljali«.
Z dejanjem nepokorščine smo ohranili vso orožje in strelivo, last »delovnih ljudi in občanov občine Žalec«, oziroma Teritorialne obrambe občine Žalec in tako bili eden izmed 16. OŠTO v Sloveniji, ki so postopali, kot so dogodki naslednje leto, 1991. pokazali, pravilno in pogumno.
S tem se je začelo ciklično obdobje napetosti in negotovosti, ki se je navzven manifestiralo v uvedbi stalnega dežurstva in stražarskega varovanja objekta, v katerem je bilo skladiščeno orožje in strelivo TO Žalec. Dne 19. na 20. maj 1990 je bil pisec tega sestavka prvi stražar in dežurni oficir obenem, ki je varoval orožje TO občine Žalec (glej knjigo Operativnega dežurstva OŠTO Žalec in delovno beležnico pisca).
Nevarnosti, ki je pretila stalni sestavi TO, na naši ravni nismo zaznavali, s tem pa ni rečeno, da je ni bilo. Tako je Jović v svojem že citiranem dnevniku za dne 04.07.1990 zapisal: »…Ukaz vojski (JLA, op.p.) za začetno stopnjo vojne pripravljenosti bi pomenil, da vojska izpolni svoje načrte…orožje TO bi prevzeli tudi še v preostalih 12 slovenskih občinah…« (Jović, 1996: 160).
Še večja nevarnost oborožene intervencije je pretila v avgustu 1990, ko je Jović (1996: 171) zapisal: »Vojska bo dodelala konkretne predloge za Zvezni izvršni svet in Predsedstvo (SFRJ, op. p.) v nekaj dnevih. Treba jim je pobrati ostanek orožja ter rigorozno uporabiti vse zakonite ukrepe, vključno s kazenskimi«.
Nevarnost in tveganje tako za pripadnike stalne in rezervne sestave, ki smo opravljali naloge dežurstva in stražarske službe, sta bili torej zelo veliki in nezavedni, pogum pa še večji.
Ciklična stanja napetosti ter realna nevarnost oboroženega posega JLA z nalogo zaseči nepredano orožje, je pripeljalo do odločitve o njegovi razselitvi na tajne lokacije. V načrtih delovanja TO na začasno zasedenem ozemlju so bile predvidene tudi tajne lokacije za hranjenje minskoeksplozivnih sredstev in orožja, imenovane elementi partizanske baze. V tej situaciji sta se njihovo aktiviranje in uporaba pokazali kot neprimerni, saj so bili od mobilizacijskih zbirališč enot TO preveč oddaljeni, skratka, organizirani so bili povsem za drugačno situacijo, oziroma vojaške okoliščine.
V TO občine Žalec je bilo potrebno razseliti prek 1600 kosov lahkega pehotnega orožja (kar je prek 160 zabojev) ter pripadajočo količino treh bojnih kompletov streliva. Minskoeksplozivna sredstva, mine za netrzajne topove, bombe ter granate za protiletalske topove 20/1 mm so (zaradi ustreznejših pogojev hranjenja) bila uskladiščena v skladiščih JLA in za TO dosegljiva le pod določenimi pogoji in okoliščinami.
Osnovna namera je bila razseliti orožje in strelivo čim bliže mobilizacijskih zbirališč enot TO na varne, z ljudmi pokrite lokacije. Spominjam se, da mi je takratni komandant TO občine Žalec Adi Vidmajer, dal pri izbiri skrivališč oziroma tajnih lokacij, povsem proste roke. Povedal mi je samo to, za katere enote jih je potrebno najti ter me zadolžil za organiziranje lokacij tajnih skladišč na severnem delu takratne občine Žalec.
Po razmisleku, upoštevajoč temeljno namero in varnostne ukrepe, sem se neko popoldne, seveda izven rednega delovnega časa, odpravil proti Zgornjim Grušovljam, Založam, Dobriču in Andražu in pri svojih znanih ljudeh iskal pomoč za uresničitev tvegane in nevarne naloge, brez varnostnih zagotovil in vedenja, kako se bo situacija vnaprej odvijala. Posebej poudarjam, da sem pri obiskanih domačijah naletel na pripravljenost pomagati pri uresničevanju naloge hranjenja orožja in streliva. Tako kot čez celotno zgodovino slovenskega naroda sta se tudi tokrat pokazali veliko domoljubje in visoka narodna zavest slovenskega kmeta, saj sem negativen odgovor dobil samo pri dveh domačijah, katerih imena bodo šla z menoj v grob.
POTEK RAZSELITVE OROŽJA IN STRELIVA
Adi Vidmajer je na že citirani strani zapisal: »S tem so se začeli hudi dnevi varovanja orožja, do tistega trenutka, ko smo se (spet v veliki časovni stiski) odločili, da s pomočjo Postaje milice Žalec, ki jo je takrat vodil Stane Veniger, orožje premestimo na rezervne lokacije – na kmetije v Andražu, Prelogi, Dobriču, Grušovljah, Praprečah, Šeščah in na Marija Reki. V aktivnosti pri prevozu in nameščanju orožja, v razgovore s hranitelji orožja in njihovimi družinami je bilo vloženo ogromno energije. To je bila velika akcija in odgovorna naloga za vse, ki so orožje premeščali in za vse, ki so ga hranili, izvršena pa je bila 26. in 27. novembra 1990. Od tega trenutka dalje je bilo še več skrbi, saj mi ni bilo vseeno, kaj se bo dogajalo v zvezi z novimi skladišči, ki smo jih varovali od daleč.« (https://zalec.zvvs.si).
Z razselitvijo orožja in streliva smo pričeli ob 18.00 uri dne 26.11.1990 in jo na severnem delu bivše občine končali ob 05.45 uri dne 27.11.1990 na Vranskem. Spodnja preglednica prikazuje tajna skladišča, naziv enote, domače ime ter ime in priimek družine.
Tabela št. 1. Pregled tajnih skladišč orožja in streliva novembra 1990.
(Vir: delovna beležnica pisca)
Zap. št. Domače ime in kraj Ime in priimek družine Naziv enote TO
1. Batnik, (Zgornje Grušovlje) Filip in Ivanka Završnik 135. vod TO KS Šempeter
2. Jajčnik, Založe (Preloge) Alojz in Erna Satler 1. četa, Komanda 2. bataljona, Prištabne enote
3. Brdovšek, Založe (Preloge) Avgust in Ivanka Likeb 2. četa 2. bataljona
4. Veternik, Založe (Preloge) Dani in Zdenka Satler 3. četa 2. Bataljona
5. Krašovec, (Dobrič) Vili in Milica Čremožnik 125. četa TO KS Polzela
6. Kos, (Prapreče) Damijan in Marta Kos 127. četa TO KS Vransko
Naj na tem mestu omenim tudi tiste domačije in ljudi, ki so na južnem in središčnem delu območja odgovornosti OŠTO Žalec skrivali orožje in strelivo in sicer:
Tabela št. 2: Seznam tajnih skladišč na južnem in središčnem delu občine Žalec
(Vir: delovna beležnica pisca)
1. Vinko Cijan, Šešče (žal umrl 1991. leta)
2. Slavko in Nanika Artelj, Marija Reka, (oba žal že pokojna)
3. Drago in Bronka Lobnikar, Marija Reka
4. Minerva, obrat Ložnica, Tone Breznikar, Žalec
Prav je tudi omeniti člane ekipe iz stalne in rezervne sestave, ki so tega dne pri razselitvi nalagali in razlagali težke zaboje orožja in streliva in sicer:
Tabela št. 3: seznam ekipe stalne in rezervne sestave TO Žalec
(Vir: Arhiv ZVVS Žalec)
1. Emil Pižorn, Žalec, stalna sestava
2. Miroslav Nareks, Drešinja vas, stalna sestava
3. Peter Košmrlj, Polzela, rezervna sestava
4. Bogomir Drozg, (žal že pokojni) Žalec, rezervna sestava
5. Drago Čepin, Zgornje Gorče, rezervna sestava, voznik tovornjaka
6. Milan Beloševič, Galicija, rezervna sestava
7. Janez Potočnik, Kaplja vas, rezervna sestava
Kljub temu, da je od takrat poteklo 20 let, so mi živo ostale v spominu nekatere posebnosti, od katerih so nekatere prav črno humorne.
Orožje za 125. četo TO KS Polzela sem nameraval v dogovoru z mojim, žal že pokojnim stricem Srečkom Pižornom iz Andraža po prvotnem načrtu skriti v domačijo Šmon v Dobriču. Pokazalo se je, da je bila dovozna pot spolzka, mokra ter polna listja, zato je bil dostop do objekta izredno tvegan in nevaren. Ob tej uri nam na rokah ni kazalo na skoraj 100 metrsko razdaljo prenašati že presneto težkih zabojev, zato sem moral čimprej sprejeti odločitev, kam v teh spremenjenih okoliščinah orožje in strelivo skriti. Svojih domačih nisem hotel kompromitirati, saj bi lahko varnostna služba JLA posumila najprej nanje.
Spomnil sem se na sovaščana Krašovčevega Vilija, Vilija Čremožnika iz Dobriča. Kar brez poprejšnjega dogovora z njim smo orožje in strelivo v zgodnjih jutranjih urah pripeljali na njegovo dvorišče, ne vedoč, kakšna bo njegova reakcija. Ko sem mu razložil, kaj počnemo in zakaj, je takoj privolil, med drugim rekoč: »Za Slovenijo vse«.
Orožje in strelivo je ostalo na varnem v tajnih skladiščih do začetka vojne za Slovenijo. Kot mi je znano, so bila skrivališča obveščevalno in varnostno pokrita, oziroma nadzorovana s strani Teritorialne obrambe in takratne Milice, o čemer govori tudi Adi Vidmajer na internetni strani https://zalec.zvvs.si .
ZAKLJUČEK
Vojaško vodstvo JLA je v prvi polovici 1990. leta poskušalo izrabiti zmedo zaradi prehoda iz enostrankarskega v večstrankarski politični sistem.
Z razorožitvijo in podreditvijo TO je poskušalo preprečiti pojav kakršnekoli možne rivalske oborožene sile ter ustvariti razmere za pokoritev Slovenije.
V Teritorialni obrambi občine Žalec ukaza o razorožitvi nismo izpolnili in smo se mu odločno uprli. Ciklična stanja napetosti ter realna nevarnost oboroženega posega JLA so pripeljala do odločitve, da se orožje in strelivo razseli v tajna skladišča po zanesljivih domačijah. Naloga je bila na severnem delu opravljena v noči 26/ 27.11.1990, ko je bilo postopoma razseljeno po šestih domačijah severnega in malo kasneje po štirih južnega dela območja odgovornosti OŠTO Žalec več kot 160 zabojev orožja s pripadajočimi tremi bojnimi kompleti streliva. Orožje je ostalo na varnem do začetka vojne za Slovenijo. Z odločnim uporom proti ukazu o razorožitvi TO ter s skrivanjem in varovanjem orožja in streliva TO, so pripadniki stalne in rezervne sestave ter družine, pri katerih je bilo orožje hranjeno, veliko tvegali. Pokazali so veliko domoljubje in visoko narodno zavest in dali k nastanku moderne, demokratične in samostojne države Slovenije neprecenljiv prispevek.
LITERATURA IN VIRI:
Bebler, Anton, 1992, JLA in razpad Jugoslavije. V: A. Grizold (ur.), razpotja nacionalne varnosti, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede, Ljubljana
Grizold, Anton, 1996, Varnost malih držav v okviru novega evropskega varnostnega okolja. V: A. Kramberger (ur.), Slovenska država, družba in javnost, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede, Ljubljana
Jovič, Borisav, 1996, Poslednji dani SFRJ, Slovenska knjiga Ljubljana.
Pižorn, Emil, 1990, Delovna beležnica
Vidmajer Adi, 2009, Tveganje je del življenja, https://zalec.zvvs.si
polkovnik v pokoju Emiljan Pižorn, univ. dipl. pol.
zgodovina
Tveganje je del življenja
En sam trenutek v življenju ni drugemu enak: uglašuje ga drugačna izkušnja, polni drugačno čustvo, osmišlja drugačen razum.
Vsako obdobje življenja nam piše lahke in težke, svetle in temne strani. Velikokrat rečemo: "živemu človeku se marsikaj zgodi." Res je. Marsikaj se je zgodilo v letih, ko sem poučeval v Preboldu. Veliko vsega se je zgodilo, ko sem vodil Telesno kulturno skupnost - šport v občini Žalec.
Da pa bo moje življenje tesno in zgodovinsko povezano prav z našo državo, nisem nikoli pričakoval, še manj načrtoval. Ko sem leta 1983 prevzel vodenje Občinske teritorialne obrambe se je začela nova pot mojega razmišljanja. Kaj sploh želim? Kaj lahko storim dobrega, koristnega in sprejemljivega za vse tiste, ki prihajajo na različne oblike vojaškega usposabljanja? Saj se vedno podajaš v negotovost, kadar greš na novo, neuhojeno pot.
Vedno sem najprej in največ razmišljal o ljudeh, o človeku kot posamezniku: kako se kdo počuti, katere so nerešene težave in kako vse v najkrajšem času postaviti na pravo mesto, da se bo življenje v novem okolju čim prej normaliziralo in se mu bo posameznik brez večjih težav lahko prilagodil. Vse ostale delovne naloge so bile temu podrejene, torej na drugem mestu.
V stalni sestavi ObŠTO v Žalcu so bili moji sodelavci: Emil Pižorn, Zdenko Terpin, Miro Nareks in Tatjana Kuk.
Pričelo se je 16. maja 1990 - na dan pohoda stalne sestave TO na železniški postaji Ponikva pri Šentjurju. Sprejel sem pisemsko ovojnico, katere vsebina je bila ukaz o predaji orožja, streliva in minsko eksplozivnih sredstev (MES) teritorialne obrambe v skladišča JLA.
»Kaj to pomeni?« je bilo prvo vprašanje, ki sem ga postavil ostalim komandantom občinskih štabov. Vse se je odvijalo tako hitro, da ni bilo časa veliko razmišljati, odločiti se je bilo treba takoj. Uči se žrtev za skupnost, samega sebe zmaguj – to je največja zmaga.
Naslednji dan, 17. maja 1990, sem o ukazu obvestil predsednika Sveta za SLO in DS pri SO Žalec Ludvika Semprimožnika. Izredna seja Sveta je bila 19. maja ob 9.30 v moji pisarni. Sprejeli smo naslednji sklep: »Orožje enot in štabov TO, ki se nahaja v obstoječih skladiščih, začasno ostane na teh lokacijah, kjer pa ga lahko po potrebi dodatno zavarujemo«. In zavarovali smo ga. Prav tega dne, torej 19. maja, je pred skladišči TO stalo kar 11 kamionov JLA, ki so prišli po orožje. Odpeljali so prazni, saj smo skladišče zastražili, odvzema orožja pa nismo dovolili. V Sloveniji je pri taki odločitvi vztrajalo le 16 občin.
Vodstvo občine je takrat kot predsednik SO Žalec prevzel Milan Dobnik, ki je s tem postal tudi predsednik Sveta za SLO in DS.
V pogajanjih o predaji orožja sta pred sejo Sveta sodelovala tudi generala JLA Kolšek in Hočevar. Po že omenjenem sklepu Sveta Kolšek ni več vztrajal pri predaji orožja, ni nas več prepričeval, temveč je samo naročil, naj sklep odnesemo na Pokrajino v Celje. Seveda smo se ponovno srečali čez nekaj dni v Žalcu, kjer je bilo zadnje srečanje med generaloma, Milanom Dobnikom, Ludvikom Semprimožnikom in mano. Taktično – modro smo odbili njune želje.
S tem so se začeli hudi dnevi varovanja orožja, do tistega trenutka, ko smo se (spet v veliki časovni stiski) odločili, da s pomočjo Postaje milic e Žalec, ki jo je takrat vodil Stane Veniger, orožje premestimo na rezervne lokacije – na kmetije v Andražu, Prelogi, Dobriču, Grušovljah, Praprečah, Šeščah in na Marija Reki. V aktivnosti pri prevozu in nameščanju orožja, v razgovore s hranitelji orožja in njihovimi družinami je bilo vloženo ogromno energije. To je bila velika akcija in odgovorna naloga za vse, ki so orožje premeščali in za vse, ki so ga hranili, izvršena pa je bila 26. in 27. novembra 1990. Od tega trenutka dalje je bilo še več skrbi, saj mi ni bilo vseeno, kaj se bo dogajalo v zvezi z novimi skladišči, ki smo jih varovali od daleč.
V nočnih urah sem na Pokrajini poročal, kako smo pripravljeni na terenu. Odvzem orožja iz začasnih skladišč se je pričel že v aprilu in maju leta 1991, ker smo morali pred prihajajočim časom zavarovati najbolj pomembne objekte v občini. Takrat so se pričeli tudi množični pobegi in preb egi iz JLA v TO. Naš sprejemni center je bil na »Jezeru« na Dobrovljah, kjer je bilo zbranih veliko število vojakov in nekdanjih oficirjev JLA. Ta center je naš 81. območni štab zelo dobro varoval.
Sedež 81. območnega štaba je bil v Žalcu na nekdanjem občinskem štabu TO. Vse enote (33) so bile mobilizirane do 30. junija 1991. Istega dne smo ob 15. uri popoldne po večdnevnih pogajanjih zavzeli Zaloško gorico, kjer je bilo eno največjih skladišč MES v Sloveniji (170 kamionov MES). Štirinajstdnevna pogajanja so bila trda, načrt akcije prevzema skladišča pa teoretično in praktično natančno pripravljen in ravno tako izreden. To je bil tudi poseg, ki nam je še dvignil samozavest in vlil dodatnih moči za uresničevanje nadaljnjih nalog.
Naše enote so blokirale objekte JLA na Bukovžlaku in v Šmarjeti, vojašnico v Celju ter Pečovnik. Vsak dan je bilo več aktivnosti in vsak dan je bila večja skrb za več kot 3000 pripadnikov TO na našem območju. Zasedenost ozemlja z enotami je bila v občini Žalec in v občini Celje dobra. Poveljniki enot so pravilno izpolnjevali moje ukaze, ki sem jih posredoval v enote preko članov mojega območnega štaba. Ob koncu vojne smo enote do 20. julija postopoma razformirali, ostale so le enote za zavarovanje ter kontrolo nad objekti JA. Zgledno je bilo tudi naše sodelovanje z ostalimi poveljniki območnih štabov v celjski pokrajini.
Moj tokratni zapis je sicer natančen, a skop; dogodki in ljudje, ki so v njih sodelovali, pa zaslužijo mnogo več; zaslužijo, da bi se o njih pisalo obširneje in natančneje. Tega se dobro zavedam in bom kot svojo nalogo v prihodnosti najbrž tudi izpolnil. Zaradi vseh tistih pogumnih ljudi, ki o njih zgodovina molči, ki ne prejemajo medalj za svojo hrabrost in se ne kitijo z zgodbami o svojem pogumu, a bi brez njih zmage ne bilo. In tudi zaradi sebe.
Ob koncu pisanja o resničnih doživetjih in različnih občutkih, ki so me spremljali kot komandanta, nato pa kot poveljnika 81. območnega štaba v času vojne za samostojno Slovenijo, moram poudariti, da je bila to vojna za živce, da je bila psihološka bitka mačke z mišjo, v kateri je proti vsem pravilom moči in premoči zmagalo srce. Premoč JA je bila res ogromna, še večja pa je bila naša želja po svobodi; tako velika, da sploh nismo razmišljali o posledicah, ki bi nas doletele, če bi ne zmagali. Če pustimo prihodnosti pot, se zgodi vselej in brez izjeme zaželeno.
Slovenci smo bili v tem obdobju kot eden, »držali smo skupaj«, kot kasneje nikoli več. Želim si, da bi bilo med nami vedno toliko složnosti.
Bil pa je ta težki čas tudi čas mnogih življenjskih spoznanj in osebnostnega zorenja. V človekovem življenju ni razloga za obup. Vedel sem, česa si želimo in za kaj se borimo, zato ni bilo težko ostati buden po več noči skupaj. Spoznal sem ljudi, ki jim lahko zaupam. Opravil sem svojo nalogo in poravnal svoj dolg domovini. Dovolj dobro, da sem se lahko svobodno odločil za vrnitev v svoj pravi, to je pedagoški poklic, kamor me je klicalo vztrajno in dolgo časa in tu danes skušam živeti in ustvarjati z mladimi, ki sem jih imel vedno rad.
Adi Vidmajer
Novice
Naročite se na obvestila iz naše spletne strani
Kontakt
OZVVS SPODNJE SAVINJSKE DOLINE
Savinjske čete 4, 3310 Žalec
Telefon: 03 713 68 80
E-pošta: ozvvs-zalec@zvvs.si
E-naslov: www.zalec.zvvs.si
Matična številka: 1049909
Davčna številka: 57357404, nismo davčni zavezanec
TRR: 0223 3005 1590 517
© 2023 OZVVS SSD, Vse pravice pridržane!
Oblikovanje: brglez.com